RF2401F20 2.4G Wireless Transceiver Module RF2401F20 Certified by CE,FCC,ETSI
SKU: RF2401F20-001
0 Sold
Our RF2401F20 module uses the original imported nRF24L01+ device from NORDIC, which is a highly integrated 2.4GHz wireless ISM band wireless transceiver chip.
Received successfully
Coupon Code
CONTINUE SHOPPING
    Please select the information you want X
  • Output Power:
    100mW 20dBm
    500mW 27dBm
Quantity:
  • Description
RF2401F20 Module is a high integrated wireless module,which worked in 2.4GHz of ISM band. RF2401F20 adopts Nordic’s RF chip nRF24L01+ and high efficiency RF amplifier.The feature of high data rate (maximum 2Mbps ), good sensitivity (-102 dBm) and high output power (+20dBm ) but low harmonic and low unexpected radiation extend the range and improve the link performance.
Features
  • Frequency Range: 2400-2525MHz
  • Maximum output power:20dBm
  • Sensitivity up to-102dBm@250Kbps
  • Data transfer rate:250K,1Mbps,2Mbps
  • GFSK modulation,126 channels
  • Data packet communication mode (transceive FiFo 3-32 bytes)
  • Ultra-low consumption shutdown mode
  • Support FM function
  • Timed wake-up function
  • Integrated voltage regulator
  • Operating voltage range:1.9-3.6 V
  • Operating Temperature Range: -40~+85 °C
Applications
  • wireless remote
  • Smart home
  • Toys control
  • Tire pressure monitoring
  • Health monitoring
  • Tag reading and writing
Parameter Min Typ  Max Unit Condition
Operation Condition
Working voltage range 1.9 3.3 3.6 V
Temperature voltage -40   85
Current Consumption
RX current   23.5 24 mA
TX current   135 150 mA @20dBm